Arama motoru Google ve Pagerank .:

Google Arama motoru, Stanford'da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page (Lawrence "Larry" E. Page, Doğum yeri 1973 Ann Arbor, Michigan) ve Sergey Brin (Doğum yeri moskova 1973, Rusya), Google'ı 1998'de kurduklarında PageRank, olgusu temelleri üzerine geliştirdiler. Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin (Stanford) tarafından geliştirilen web sayfalarını, derecelendiren PageRank ve bunun ağ üzerinde çalıştırılmasına dayanmaktadır. PageRank sürekli olarak Google yazılımcıları tarafından geliştilmekte (ince ayar) ve google arama web arama sonuçlarının temel unsuru olmaktadır. PageRank web’in demokratik karakterinine dayanmakta ve onun yoğun link yapısındaki herhangi bir sayfanın değerininin yani öneminin bulunmasında kullanmaktadır. Pagerank fonksiyonun patenti 2010 yılına kadar Standford üniversitesine aittir.
Bu sebebten dolayı, Google şirketi her sene yüklü miktarda bir parayı stanford üniversitesine ödemektedir. Şirket hisselerininde bir bölümü Standford üniversitesi vakfına aittir. Pagerank denilen şey aslında Larry ve Sergey 'in var olan patentli bir matematik fonksiyonunu, arama motoru algoritmasına uyarlamasıyla doğmuştur.
Google 1998'de 1 milyon dolar sermaye ile kurulmuştur. Ancak bu seviyeye gelene kadar 95-96 yıllarında Larry Page ve Sergey Brin üniversitedeki odalarındaki birkaç bilgisayarla ise başlamışlardır. Üzerinde çalıştıkları arama motoru algoritması üniversitede popüler olunca, bu iki arkadaşın hocalası bir Alman iş adamından maddi destek almalarına yardım etmiştir. Şirketin ilk sermayesini bu alman iş adamı vermiştir ve miktarı 100.000 amerikan dolarıdır. O yıllarda Amerikada internetin söz sahibi en büyük arama motoru yahoo'nun kapısını çalan iki arkadaşın projesini yahoo'nun patronları çılgınca bir hayal olarak görmüşlerdi. Pagerankın temeli milyarlarca web sayfasının biribiri ile ikişkilendirilmesi üzerine dayalıdır. Milyarlarca sayfanın hesaplanmasının imkansız oldugunu düşünen yahoo patronları, google projesine sıcak bakmamıştır ve siz bunu biraz daha geliştirin sonra gelin demiştir.. Daha sonra iki arkadaşlar ailelerinden, hocalarının yardımlarıyla ve banka kredileriyle 1 milyon dolar bulmuşlar ve kendi arama motoru şirketlerini kurmuşlardır. Paranın büyük bir bölümünü bilgisayar donanımı almak için harcamışlardır. şu an google datacenterlarında 22000bilgisayar oldugu söylenmektedir. Şirket kurulduktan sonra Google şirketinin yönetimini usta bir isme vermişlerdir (Dr. Eric E. Schmidt, - Yönetici ve CEO). Şirket müdürleri Dr. Eric E. Schmidt şirketin mali işleriylee ugraşırken iki arkadaşta yazılımsal ve donanımsal alanda çalışmaya ağırlık vermişlerdir.
hocaları (Hayırlı öğrenciler Stanford’taki hocaları R. Motwani, J. Ullman ve T. Winogradı unutmadılar) daha sonra bu yardımlarından dolayı hocaları şimdilik 30 milyon dolarlık servet edinmiştir.Yahoo'nun sahibi de o gün bu iki gencin elinden tutmanın cezası ağır ödemiştir..
  O zamanlar çok popüler olan  arama motoru altavista ,sitelerin meta tag kısımlarına göre sıralama yapıyordu.Bir çok webmasterda sitesi ile alakası olmayan keyword ve description metalarına doldurmaya başladı.(Hala bir çok webmaster kelime doldurur sanki çok işe yararmış gibi :)
sayfalarının geç açılmasından başka bir işe yaramaz.Yazılacaksa bile, 200 karekter sınırına uymak gereklidir.İlk 200 karekter sınırından sonraki kelimeler ignore edilir arama motorları tarafından)
İşte altavistanında sonunu "meta tag" getirdi.Google siteleri sıralarken Pagerank faktörünü göz önüne alan, kendi pagerank patentini geliştirdi.
Pagerank Nedir? (Pagerank=Pr )
Pagerank kelimesinin tam Türkçe karşığı yok ancak dilimize link popülerliği diye çevirebiliriz .Arama motoru programlayanlar, söyle düşünmüşler "Eğer bir siteye herkes link veriyorsa bu site iyi bir site olmalı.Insanlarin link verdiği site kötü bir site olamaz.İnsanlar kötü siteye link vermez. Bu sebeple çok link verilmiş siteyi belli kriterler çerçevesinde üst sıraya taşıyalım" diye düşünmüşler. Bir diger tanımıda, sitenize başka sitelerin referans olmasıda denilebilir. Bir site link aldıkça referans sayısı artmaktadır. Ne kadar çok site size referans olursa yani link verirse, sizin siteniz o kadar iyi bir site demektir mantığı üzerine kuruludur pagerank algoritması.
     Bir çok insanın aklına hemen bir sürü siteye linkinizi yerleştirmek, bedava alan veren yerlerden yeni siteler açıp, ana sitenizi linklemek, düşüncesi gelebilir. Google mühendisleri bu tür yapay link mekanizmalarını insanların yapacağını önceden düşündüklerinden, sitelerin link alma işine bazı kriterler getirmişlerdir.
Sitelerin link alma kriterleri nelerdir?
- Belli bir pagerank değerine ulaşmayan sitelerden aldığınız linkler sitenizin pagerank değerini artırmaz. Pagerank 3 ve altındaki sitelerden aldığınız linkler işe yaramaz yada çok az etkisi olur sitenizi pagerankını artırmaya. 10.000 tane pr0 yada pr1 siteden link almaktansa 1 tane pr4 siteden link almak daha iyidir.10 tane pr4 siteden link almaktansa bir tane pr5 siteden link almak daha iyidir.50 tane pr4 siteden link almaktansa bir tane pr6 siteden link almak daha iyidir.Özetleyecek olursak, yüksek prli sitelerden link almak, siteniz için çok daha iyi ve etkilidir.
Örneklendirmek gerekirse bu olayı:
Ankaradaki devlet dairesinde yada bakanlıkta bir işinizin olduğunu varsayalım. İşinizin daha hızlı halledilmesi için, referansınızın kuvvetli olması gerekir.
Memleketinizden kalkıp Ankaraya gideceksiniz farz edelim. Size mahalle bakkalınızın referans olması ayrı şey,
Mahallenizdeki simitçi, gazozcu yada çaycının size referans olması ayrı şey,
Devlet dairesindeki o bölümün amirinin size referans olması ayrı şey,
Milletvekili olan dayınızın size referans olması ayrı şeydir,
Başbakanın size referans olması ayrı şeydir,
Cumhurbaşkanının size referans olması ayrı şeydir.

Bu örneklendirmedeki olayla, google pagerank algoritmasındaki olaylar örtüşüyor diyebiliriz. Yani Mahallenizin bakkalı size referans olursa pr1, devlet dairesindeki amir size referans olursa pr6, milletvekili dayınız size referans olursa pr7, başbakan size referans olursa pr8, cumhurbaşkanı size referans olursa pr10 siteden link almış etkisi yaratılıyor . 100 tane bakkal (pr1) yada çaycı (pr1) yada simitçi (pr1) esnafın referansı bir tane devlet dairesindeki amirin referansı kadar etkili olmaz işinizin daha hızlı halledilebilmesi için. Başbakan size referans olsa devlet dairesindeki tüm işleriniz anında halledilir. Google arama motorundada yüksek pageranklı bir yerden link alırsanız, sıralamadaki yeriniz gözle görülür derecede iyileşir ve üste çıkarsınız.


Aslında Google A sayfasından B sayfasına bir linki bir oy olarak algılar ( A sayfası ile B sayfası için) ve aynı zamanda oy’un oluştuğu sayfanın analizini yapar. Bu şekilde oy büyüklüklerine göre derecelendirilmiş siteler yüksek PageRank değeri alırlar ve her seferinde Google aramasında hatırlanırlar. Başka bir deyişle sizin sayfanızın önemi başka sayfalardan sizin linklerinize ne kadar kaliteli refererans yapıldığına bağlıdır. Bunun yanında Google karmaşık yazı uydurma tekniklerini de kullanarak aramanızdaki sonuçların önemli ve ilgili olmasını sağlar.
Google arama motoru genel olarak aşağıdaki dört unsuru göz önüne alarak aranan kelime ile bilgileri sıralar :

• Aranması istenen anahtar kelimelerin geçtiği (uyduğu) tüm sayfaları bulur.
• Sayfadaki faktörlere göre derecelendirme yapılır.
• İlgili yazı içindeki kilit (önemli kelime)lere göre hesaplama yapılır.
• Son olarak sonuçlar PageRank’a göre ayarlanır.


Sitemin Pagerank değerini nasıl öğrenebilirim?
Sitenizin pagerank değerini google toolbar yükleyerek öğrenebilirsiniz.

Sitenizin pagerank değerini nasıl yükseltirsiniz?
- Pagerank degeri yüksek siteler ile link degişimi yaparak işe başlana bilir.Ne kadar çok dost siteniz olursa o kadar çok (referansınız) linkiniz olur, Siteniz ile aynı içerikli sitelerden link almanız daha etkili sonuçlar doğurur.Hatta rakip sitelerden link almak pagerank değerinizin artışına çok büyük bir ivme verir.Çok mantıksız gibi görünmesine rağmen buradaki amaç, "insanların link verdigi site kötü site olamaz", eğer rakip site bile, diğer siteye link veriyorsa link verilen site gerçekten çok iyi bir sitedir, teorisi üzerine kuruludur bu mantık. Ancak gerçek hayatta bu pek mümkün olmaz, bu durumda yapacak iki şey vardır, rakip siteden link alabilmek için rakip siteye reklam vermek eğer kabul ederse, diger yöntem ise aynı içerikli başka bir site açmak. Kendi sitenizden kendinize link vereceksiniz.Google programcılarıda bu olayın farkında olduklarından dolayı bazı önlemler almışlardır.Class C ip olayının ortaya çıkış sebeblerinden biride bu olaydır.(Class C ip olayı yazının alt paragraflarında vardır.)

- Pagerank değeri 5 ve üzerindeki link sitelerine sitenizi ekleyin.Pek hit yollamasalar bile pagerank getirisi yüksek olacaktır.Pagerank değeriniz yükselirse google dan daha çok ziyaretçi alırsınız daha üstlere çıkarsınız...
Örnek: Tr100.com sayfalarim.com bedava.cc interturknet.com

-Gerçekten link popülerliğine ihtiyacınız var mı?
Genelde orta karar bir sitede link popülerliği çok mühim değildir, arama motorlarının kriterleri arasında link popülerliği sadece kriterlerden biridir. Yahoo, Dmoz, LookSmart gibi dizinlerde siteniz dizilmişse bu size yeterde artar bile. Diyelim ki hosting işi yada cep melodi işi yapıyorsanız ve sitenizin alanında birçok rakibi
varsa link popülerliğinizi artırmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.Sizinle alakalı içerikli sitelerde linkinizin bulunması için çalışmalısınız. Bu demek değildir ki onlarca domain alıp hepsiniz sitenize yönlendirin, basitçe size link verebilecek siteler bulun ve size link vermelerini sağlayın.
- Dost site seçerken nelere dikkat etmem gerek ?
Öncelikle pagerank değeri en az 4 olması gerek ki size geri dönüşü olan bir pagerank katkısı olsun.
Aynı hostta olmayan siteler ile dost olun.Bu şu demek:

212.123.102.2 ip adresinde barındırılıyor diyelim siteniz

212=ülke
123=il
102=mahalle
2 =sokak

olarak düşünün. Google aynı sokaktakilerin birbirine verdiği linki pagerank için saymıyor.212.123.103.(1) ile 212.123.103.(254) arasındaki ip ler birbiri ile Class C ip oluyor.Bu olay porno siteler yüzünden çıktı.adamlar reseller makina alıyorlardı.
100 tane site açıyorlardı ve hepsini biribiri ile linkliyorlardı.Aslında hepsi aynı adamın sitesi ama hile yaparak google yi kandırmaya çalışıyordu. Aynı hosta diyelim pr5 siteniz var.prsi daha düşük sitelerinize link vermeniz bir işe yaramıyor yada minimum katsayı ile yarar. Bir site ile class C ip adresi olup olmadığınızda buradaki adresten bakabilirsiniz
Google Pagerank ne zaman güncelleniyor?
İki tür Pagerank vardır.Bir gizli pagerank birde toolbar pagerank degeri vardır.İnsanların algılaması kolaylaşsın diye google toolbar  pagerank bölümü 10 skalaya bölmüştür.Buradan takip edilebilir ancak gizli pagerank değeri tamamen matematiksel bir değerdir ve algılamak zordur.
PR(A) = (1-d) + d(PR(t1)/C(t1) + ... + PR(tn)/C(tn))
Tüm sayfaların biribiri ile link alışverişi tek tek hesaplanıyor ve doğal olarak ta vakit alıyor.Her ayın 8 de toolbar pagerank güncellemesi yapılıyor.Ancak son 3 aydır yapılmadı.En son ne zaman yapıldı ögrenmek için buradan bakabilirsiniz

Arama motorlarında nasıl yükselebilirim
Arama motorlarında yükselmek için bilmemiz gereken bir kaç önemli nokta vardır.
Sitenizin mutlaka standartlara uygun olmalı gerekmektedir.Örneğin sitenizde kodlama kısmında çok gereksiz tablolar açılmış kapatılmamıştır.
Siteniz browserlarda düzgün açılabilir ancak browserlar hataları düzeltip ekrana basmak için vakit kayıp ederler.
yada sayfanız çok resim vardır geç açılır bunlar hep olumsuz puan getirir sitenize.Sitenizi buradan test edin sıfır kodlama hatalı hale getirmenizde fayda vardır.

Arama motorlarında şu mantık vardır.Aynı içerikli binlerce sayfa vardır.Hangisinin üste çıkacağına şöyle karar verirler.
Domain etkeni.Normal şartlar altında domain ile site içeriği uyumludur.Örneğin winamp programını indireceksiniz.aklınıza ilk gelen adres winamp.com olur.Arama motorlarında da bu mantık vardır doğal olarak.Aranan kelime ile domain ilişkisine bakılır.
Örnegin "mp3" kelimesinde üste çıkmak istiyorsanız. m3.com domain adını almanız gerek Eger mp3.com dolu ise ki bu vakitten sonra güzel domain bulmak zor biraz.Alternatif domainleri deneyin. mp3.cc mp3.ws gibi.
http://www.kurufasulye-mp3.com gibi bir domain muzikkutusu.com gibi bir domainden her zaman daha şanslıdır çünkü aranan kelime domain içinde geçiyor.Çok fazla (-) tire işaretli domainler spam kategorisi domainler olarak sayılıyor bunada dikkat edin.
Örneğin, üst sıralara çıkmak için  bedava-polifonik-cep-melodi-nokia.com gibi bir domain almak dangalaklıktan başka bir şey değildir.Bu domain asla üste çıkamaz. Hile için alındığını Google tabii ki biliyor.Böyle olmasaydı ortalık bu domainlerden geçilmezdi sıralamalarda.Yapılan anket ve arama istatistiklerinden çıkan sonuçlara göre, insanların %80'i bir arama sorgusunda iki kelimeden daha fazla kelime aramıyor.Yani insanlar " melodi" yada "cep melodi" diye aratınca bulunan sonuçlardan memnunlar ki "nokia cep melodi" gibi 3 kelimelik arama yapmıyorlar.En azından %80 i aramıyor.
http://melodi.com sitesi en şanslıdır.http:// polifonik-melodi.com gibi bir domainde http://polifonik-melodi-nokia.com domainden daha şanslıdır.Domain adı ne kadar kısa ise o kadar şanslıdır.
Yapılan bir "link" kelimesi aramasında, linkler.com domaini, linksiteleri.com domaininde daha şanslıdır.Şansınızı artırmak için gidip linkX.com gibi bir domain alırsanız, linkler.com sitesinden daha şanslı bir konuma gelirsiniz arama motorlarında...
Eğer aranan kelime ile ilgili bir domain yoksa arama motoru veritabanında , o zaman subdomain dikkate alınıyor sıralama için.
http://mp3.siteniz.com gibi.Tüm bu kriterlerden sonra hala bir sürü site varsa veritabanında ki var olur hep, üste çıkmak için bir sürü site subdomain oluşturmuştur.
şunlara bakıyor google :
1-Hangi sayfanın unique içeriği varsa yani çalıntı yada kopya bir içerik olmayacak.Google arama motorunun temel amacı, insanlığa faydalı siteleri üste çıkartmaktır. Mesela, NTV haber portalındaki teknoji haberlerini alıp kendi sitenizde yayınlarsanız üste çıkma şansınız çok zordur çünkü aynı şeyi yapan onlarca belkide yüzlerce site vardır.Hepsi avucunu yalar, NTV en üste çıkar.Google veritabanında var olan daha önce indexlenmiş olan bir içerigi, ısıtıp ısıtıp tekrar sunarsanız,yani çalıntı bir site yada aynı içerikli başka bir site yaparsanız, Google sitenize prim vermez üst sıralara çıkamazsınız. Tablo yapısını yada renklerini degiştirseniz bile üste sıralara çıkamazsınız.Google zaten tablo yapılarını falan görmezden geliyor.Yapmanız gereken şey yazılan makaleyi unique içerik haline getirmektir.
Kendi yorumlarınızıda ekleyip, makaleyi degiştirirseniz kendi unique içeriginizi oluşturursanız çok rahat çıkarsınız üst sıralara ve NTV ile kapışırsınız :)
2-Hangi sayfa hızlı açılıyorsa
3-Hangi sayfada kodlama hatası yoksa
4-Hangi sayfanın title kısmında yazan kelimeler ile içerikteki kelimeler aynı ise.(meta tag kısmı değil keyword ve description degil yani)
5-Hangi sayfa standartlara uygunsa, (standartlara uygun siteler varken hile yapan siteler üste çıkmaz, hile ile sıralamayı degiştirmeye çalışan siteler kısa süre sonra aşagılara çekilir yada banlanır. gizli kelime döşeyenler, cloak yapanlar vs)
6-Hangi sayfanın Pagerank degeri yüksekse
O site üste çıkar.

Özellikle Google bütün sitelere eşit mesafededir.Herkez yarışa eşit koşullarda giriyor.Kimseye torpil yapmaz.Pagerank değeriniz sıfır olsa bile aramalarda ilk sayfada çıkabilirsiniz.Pagerank sıralamayı belirleyen kriterlerden sadece biri.
Mesela e-kart siteniz vardır yada sayfanız.Aramalarda hiç çıkmaya bilirsiniz.
Arama yaparsanız şu an için "e-kart" kelimesinde
http://www.google.com/search?hl=tr&q=e-kart&lr=  ilk sayfalıdakilerin  hep büyük siteler olduğunu görürsünüz (1-Superonline2-Ekolay 3-Mynet...) ve aklınıza dogal olarak torpilliler diye gelebilir oysa asıl sebep şu, bir çok küçük site "e-kart" linkini bu sitelere vermiştir bilerek yada bilmeyerek.Özellikle yeni açılan siteler koyacak birşey bulamaz ve linklerini hep bu sitelere verir :) Dolayısıyla bu sitelerin pagerank değerleri yükseliyor ve üste çıkıyor.Eğer sizde yeterinde çok link alırsanız sizde 1.olabilirsiniz.Yeterince link içinde, iyi içerik ilk şart.Google programcılarının temel amacı, insanlığa faydalı içerik sunan siteleri üste çıkartmaktır.Sağdan soldan çalıntı içeriklerle , bir kaç günde oluşturulan sitelerin, çok fazla üste çıkma şansıda yoktur.Çalıntı yapılan sitenin içeriği, google veritabanında zaten kayıtlıdır ve belli bir sıralamada yerini almıştır.Eğer, o siteyi çalarsanız, google sizin çalıntı yaptıgınızı veritabanındaki verileri kıyaslama yaptığı an anlıyor ve sizin sitenize prim vermiyor.İstediginiz kadar renkleri, tablo yapılarını degiştirin, zaten google tabloları görmezden geliyor.Sitenin içindeki saf cümle yapılarını kontrol ediyor.Sitenizin google arama motoru örümceklerinin nasıl gördüğünü merak ediyorsanız, sitenize Lynx Browser ile mutlaka bir bakın.
Unique içerikli (daha önce hiç kimsenin yapmadıgı bir sayfa, kendi yazınız, makaleniz, şiiriniz gibi) siteler yada sayfalar her zaman üste çıkıyor.Ne kadar çok unique içeriginiz olursa google sitenize o kadar deger verir.

Sitenize karşılıksız alınan linkler, Pagerank için daha büyük artı sonuçlar doğurur, bunuda unutmamak gerek.Karşılıksız link almanın öneminin matematiksek ispatını buradan okuyabilirsiniz
Başkaları, sizi taktir etsin sitenize link versin...Eğer bir anda çok fazla site ile link degişimi yaparsanız, google para ile link satın alıp, pagerank dengesini bozmaya çalıştıgınız için sitenizi cezalandırır.Bu cezanın teknik adıda "Google Bomb". Sitenizin Pagerank degeri 5-6 olmayı beklerken, google
PageRank degeriniz 2-3 olabilir google bomb yüzünden.
Karşılıksız link almaya çalışmak, en etkili pagerank kazanma yoludur.Bunun içinde sitenizin içeriğinin iyi olması gerek, başka insanların sizi taktir edip, link vermesi gerek...

Yazan: Mert ÖĞÜT
Tarih: 23.06.2005

Kaynak: www.gitme.net/google.php
Kaynak göstererek bu yazıyı kullanabilirsiniz. Bu sayfaya link verebilirsiniz.
Burada yazılanlar, konu hakkında hiç bilgisi olmayanlara Pagerank ve link degişimimin önemi hakkında yüzeysel olarak bilgi vermek için yazılmıştır.


Diğer yazılar:
Pagerankın matematiği
| Meta tag Seo | Seo Sözlüğü


Daha ayrıntılı bilgiler bu linklerde vardır:

Seo-guy |bruceclay.com | Google | Google Hacks |

Ana sayfa